Štědroranní vycházka

Kail s Výrem statečně táhnou sáně s Junžíškem Marťanem, asistuje jim Árčí...Štědroranní v roce 2010...

Je to asi nejdelší tradice chomutovských skautů – v roce 2010 jsme na ní byli pojedenadvacáté. Sraz byl jako obvykle v devět hodin u Povodní Ohře v Bezručově ulici a dorazilo nás celkem 49 – skautů a skautek všech věkových kategorií a také několik rodičů našich dětí. Vydali jsme vzhůru kolem zahrádek hlubokým sněhem, potom sešli dolů k Chomutovce a za druhým můstkem cyklostezky začal „horský“ výstup svahem cestou necestou až k našemu oblíbenému krmelci. Ze všech účastníků stoupala po prudkém výstupu pára, takže chvilku odpočinout a pak nadělit zvířátkům obvyklé pochutiny – mrkev, staré pečivo, pár brambor – zkrátka co každý přinesl.
Po nějaké chvíli a vydatném koulování účastníků se vydáváme zpět k Chomutovu. Sice po cestě, ale i tak se brodíme skoro po kolena sněhem. Lepší to je až na cyklostezce. U skupiny smrčků na jejím začátku se pouštíme do zdobení stromků – klasickými ozdobami i přírodním materiálem. Také zavěšujeme 2 krmítka pro ptáky. Stromky jsou záhy ozdobeny a přecházíme k akci „Junžíšek“ – to je jakási naše skautská obdoba Ježíška. Všichni přítomní vytvářejí půlkruh kolem stromků a mohutným voláním ho přivolávají. Po chvilce se ve směru od města objevují sáně, tažené dvěma „soby“ a velkým psem. Na nich se veze Junžíšek i s velkou bednou, v níž má ukryty dárky. Po dojezdu slézá ze saní, kritickým zrakem kontroluje výzdobu stromku a pak již přichází nadělování předem připravených dárků. Někdo jich dostal několik, někdo žádný, a aby to nebylo nikomu líto, tak naděluje každému z přítomných aspoň banánek v čokoládě jako pozornost skautského střediska.
Po nadílce spojujeme své ruce podle prastaré skautské tradice v Gilwellský kruh. Vůdce střediska přeje všem krásné Vánoce, posílá kruhem poselství míru, štěstí a lásky a na závěr všichni zpívají skautskou hymnu. Pak se již rozcházíme domů zdobit své vlastní stromky…
Stromy v Bezručově údolí zůstanou ozdobené do 8. ledna, kdy je přijdeme zase společně uklidit.

 

 

 

 

Autor: Boiler