4. ročník "Krušnohorských šlápot"

Pochodníci právě prošli kontrolou pod Pyšnou...IV. ročník Krušnohorských šlápot byl téměř masový

V sobotu 24.9. odstartovali skauti z chomutovského střediska „Český lev“ čtvrtý ročník pochodu Krušnohorské šlápoty. Jeho podtitulek je „Z Chomutova do Chomutova Krušnými horami“ a cílem snažení jeho organizátorů je každý rok vymyslet nové trasy a umožnit tak účastníkům poznat bližší i vzdálené okolí města „ze všech stran“. Aby se pochodníci co nejdříve dostali do lůna přírody a nemuseli po startu zbytečně procházet městskou aglomerací, byli po vyřízení startovních formalit odváženi kyvadlovým autobusem ven přímo do Krušných hor.
Jestliže se v minulých ročnících účastnilo nejvíce 70 pochodníků (2008 – 35, 2009 – 70, vloni 64), tak letos se sešlo 139 zájemců o šlápoty! Toto nezvykle velké množství trochu zkomplikovalo dopravu – tolik lidí se prostě do autobusu nevešlo - takže se bohužel některé skupiny musely rozdělit a počkat na příští jízdu. Za to se účastníkům omlouváme, ale opravdu se nedal předpokládat tak velký zájem.
Nejvíce lidí šlo trasu o délce 12 km – bylo jich 101, na dvacítku vyrazilo 32 pochodníků a nejdelší túru 25 km absolvovalo jen 6 odvážlivců. Pejsků přišlo celkem 13, nejstaršímu účastníkovi bylo úctyhodných 79 let, nejmladší dívence pouhý rok. Nejvzdálenější turisté dorazili až z Holic v Čechách.
Na poslední chvíli bylo také nutné pro nesouhlasné stanovisko Lesů Jezeří k.s. změnit průběh tras, takže na slíbenou Jedlovou horu se všichni mohli podívat jen zdálky. Ale i tak se šlo krásnou krajinou a počasí bylo nádherné – odpoledne kolem 25 stupňů.
Nejkratší dvanáctka začínala u hotelu na Lesné a vedla přes Pyšnou, Drmaly a Červený Hrádek. Nejdelší pětadvacítka měla začátek kousek pod Horou Svaté Kateřiny a vedla do Nové Vsi v Horách, kde byl i start dvacítky. Odtud šly obě trasy souběžně přes Horní Jiřetín, Jezeří, Vysokou Pec také na Červený Hrádek, kde mohli pochodníci na zámku navštívit zdarma expozici mechanického betlému. Z Hrádku už šly všechny tři trasy společně ke starému nádraží v Jirkově - letošnímu cíli. Tam každý dostal diplom a polévku bramboračku, potom si pochodníci mohli prohlédnout výstavku historických vojenských zbraní nebo zastřílet ze vzduchovky – obojí připravili členové Muzea československého opevnění z let 1936-38 na Kočičáku. V průběhu pochodu na kontrolách si každý mohl dát naší tradiční zapomenutou pochoutku – chleba se sádlem a cibulí. Všechny startovní lístky jsme v průběhu pochodu slosovali, hlavní cenou byl spací pytel.
Poděkování patří Severočeským dolům a.s. za finanční podporu, a protože pochod byl součástí projektu „Skauti občanům Chomutova“, podporovaného městem, patří dík i statutárnímu městu Chomutov.

 

Autor: Boiler