Skauti na Chomutovských slavnostech

Před akcí...

Záběr z loňského krušení.Účast našich skautů a skautek a jejich prezentace na Chomutovských slavnostech.

Letošní chomutovské slavnosti se ponesou v duchu dvou téměř zapomenutých výročí – 100 let od pořádání zemské výstavy a 200 let od setkání tří císařů.
My ale na slavnostech nebudeme připomínat žádné z nich, budeme připomínat sami sebe – tj. skauty. Cílem bude ukázat těm malým a menším „civilním“ dětem, co všechno umíme. Proto všechny disciplíny a ukázky budou pod patronátem našich skautů a skautek.
Po loňsku víme, že tam přijdou davy lidí a že bude velké focení. Proto přijdou všichni účinkující vyštafírovaní v kroji – výjimkou jsou jen čerství nováčci, kteří pokud nemají zelené nebo hnědé skautské tričko, musejí mít aspoň šátek a turbánek. V každém případě však jednobarevné kalhoty s pevným pasem (které se zapínají na knoflík, ideální barva zelená, hnědá nebo modré rifle).
Zajištěné jídlo pro účinkující: sobotní oběd (obložená bageta), nedělní oběd (sekaná v housce), na svačiny ovoce. Pro přespávající ještě teplá večeře.
S sebou: KPZ, uzlovačku, odpolední svačinu, pití, kapesné cca 50.- Kč.

Pořadatelské služby se účastní jen výběr dětí, provedený v jednotlivých oddílech. Ostatní mohou přijít na slavnosti s rodiči jako diváci.
Protože každý oddíl i družina vydává na tuto akci vlastní pokyny, řiďte se prosím tím, co řekne vedoucí oddílu/družiny. Zde uvedené informace jsou obecné.

 

... a po akci

Pohled na hangár s výstavou fografií. Před ním pózuje Kail.Po loňské premiéře se letos naše skautské středisko opět účastnilo na základě objednávky magistrátu města Chomutovských slavností.

Dostali jsme přidělený prostor v městském parku poblíž hudebního pavilonu a na něm jsme se celou sobotu 27.4. i neděli 28.4. prezentovali. Na trávníku mezi stromy jsme postavili pět skautských podsadových stanů – dva z nich sloužily jako sklad, zbývající tři byly přístupné a ukazovaly příchozím dětem, jak se na táboře bydlí. Minitábor byl doplněn bílým stanem – hangárem, v němž mohli návštěvníci řadu fotografií z posledních let naší činnosti.
Před stany byl situován start, kde každý zájemce dostal průvodku, za stany se pak vešlo celkem osm stanovišť s jednotlivými disciplínami, které si děti postupně procházely a na nichž plnily různé úkoly. Za splnění každého dostaly razítko do průvodky, až byla průvodka plná, šlo se zpět na start pro diplom a odměnu – tou byla mimo sladkostí placka s logem našeho skautského střediska „Český lev“.
A jaké se plnily úkoly? Všechny byly trošku jiné, než to obvykle na dětských soutěžích bývá: na uzlování zavázat aspoň jeden správný uzlík, na hmatovce poslepu poznat, co je ukryto v pytli; po sluchu rozpoznat, co ukrývá obal od kindervajíčka když s ním zatřepeme u ucha, oblíbená skautská disciplína je zatloukání hřebíků (a že to dalo hodně práce!). Střelba lukem na terč lákala i ty starší až dospělé. Také přelezení přes vodorovně nataženou pavoučí síť bylo zábavné, provazochodectví po slackline patřilo k těm náročnějším.
U všech úkolů asistovaly, pomáhaly a vysvětlovaly také děti – skauti, skautky, vlčata a světlušky, dospělí na ně jen dohlíželi nebo zajišťovali bezpečnost.
V sobotu se o chod tábora staralo 45 skautů ve věku od 8 do 61 let, v neděli jich bylo 37. Přestože byla velká zima, zájem o náš tábor byl nečekaně velký – úkoly u nás plnilo v průběhu obou dnů 600 dětí.
Akce měla určitě velký úspěch a můžeme klidně říct, že byla pro nás skauty přínosnější než dřívější bambiriády.