První výprava (nejen) pro letošní nováčky

Před akcí...

Ilustrační obrázekVzhledem k tomu, že mezi nás přijde větší počet nováčků, pořádáme místo plánovaného stanování seznamovací výpravu.

Sraz: v 8:45 v Jirkově na parkovišti u Tesca (MHD, parking)
Návrat: v 18:00 na stejné místo
Délka trasy: cca 9 km

Půjdeme na místo zvané Havraní údolí kousek od Jirkovské přehrady. Tam půjdeme Telšským údolím a kolem přehrady, zpět lesem po žluté značce a do Starých Vinařic. Budeme vařit buřtguláš v kotlíku, cestou tam budou hry (diamanty, pokladovka, skautské značky).
Výpravy se zúčastní celý oddíl Trojka a družina vlčat - nováčků z 5. oddílu. Byli bychom moc rádi, kdyby se výpravy účastnili i rodiče letošních nováčků - aby viděli, jak to u nás chodí. Neboť léta zkušeností nám říkají, že teprve první společná výprava ukáže, zda jsou kluci schopni stát se skauty...

Oblečení: vhodné pro strávení celého dne v přírodě, nutná je pláštěnka (nepromokavá bunda není řešení – pláštěnku lze použít i jako podložku na sezení); na nohou pevné „rozšlápnuté“ boty a silné ponožky.

S sebou: ešus (případně miska), lžíce, pití na celý den, svačina, zavírací nožík (na krájení špekáčků a brambor), KPZ (dosavadní členové), 1 špekáček + 1 brambor (do společného kotle). Kdo si bude chtít opéct buřt, nechť si ho přinese.

Protože na místě není voda a budeme vařit i umývat nádobí, vezme každý účastník do společného vodního fondu již z domova toto:

  • nováčci a vlčata 1 PET láhev cca 0,5 l
  • skauti a dospělí (vč. rodičů) 1 velkou PET láhev (aspoň 1,5 l)

Zúčastněné rodiče požádáme před odchodem, zda by nám nepomohli s odnesením chleba a dalších zásob – rozdělíme si je na parkovišti.

Cena: 20.- Kč na osobu – bude se vybírat na místě srazu a zahrnuje nákup zbývajících surovin na guláš, ceny, technické zabezpečení.

Nováčky si již rozdělíme do skupin a povedeme je s pomocí starších skautů sami, jejich rodiče poprosíme, aby se drželi vpovzdálí a své děti jen pozorovali.

Rodiče nováčků dále prosíme, aby účast svých dětí (a případně i účast svojí) předem avizovali mailem na adrese zbynek.nejezchleba@kpzet.cz ještě v průběhu čtvrtka (11.9.), abychom stihli nakoupit dostatek chleba i ostatního.

Stávající skauti, vlčata a činovníci půjdou tentokrát na výpravu v krojích.

V případě trvajícího deště bude výprava zrušena – sledujte na webu.

Na setkání se těší tým vedoucích skautského střediska Český lev!

 

... a po akci

Účastníci výpravy před stoupáním k hrázi Jirkovské přehrady.V sobotu 13.9. 2014 proběhla zahajovací skautská výprava pro nováčky – vlčata, která doplnila stavy 3. a 5. oddílu. Výpravu jsme organizovali, abychom zjistili, zda nováčci zvládnou naše nároky a zároveň, aby kluci na vlastní kůži vyzkoušeli, co je čeká.

Protože konec týdne byl silně deštivý a v pátek prakticky pršet nepřestalo, měli jsme velké obavy, zda akci dokážeme zdárně realizovat. V sobotu naštěstí nepršelo a během dne se objevilo i slunce.
Sraz účastníků byl v Jirkově u Tesca, přišla většina přijímaných nováčků a co bylo potěšující, i jejich rodiče, kteří tak mohli z povzdálí pozorovat naše společné úsilí. Celkem nás bylo 44, jedna maminka výpravu absolvovala i kočárkem, což bylo v některých partiích docela hrdinské.
Šli jsme Telšským údolím na hráz Jirkovské přehrady, pak po jejím břehu až na konec, kde jsme odbočili vpravo a vystoupali na Havraní údolí. Zde již připravili starší skauti oheň a mohla začít příprava oběda. Každý sám si pokrájel svou bramboru i špekáček, vše bylo posléze vhozeno do dvou velkých kotlů a mícháno, až z toho vznikl dobrý buřtguláš.
Cestou tam i přímo na místě hráli kluci nejrůznější skautské hry. Kolem půl čtvrté se vydáváme na zpáteční cestu – samozřejmě jinudy – vystoupáme k Jindřišské a pak po žluté značce dolů do Jirkova. Kolem půl šesté jsme opět u Tesca a předáváme děti rodičům.
Doufejme, že se nováčkům výprava líbila a neodradila je od další účasti – ony některé kopce byly pěkně namáhavé.