Štědroranní vycházka

Před akcí...

Tradiční štedrodenní výlet do přírody, nadílka zvířatům, ozdobení stromku a příjezd Junžíška

Sraz v 9:00 u Povodí Ohře
Návrat: kolem 11:30 k Povodí Ohře
S sebou: něco pro zvířata (mrkev, staré pečivo, zeleninu, kukuřici), jednu starší vánoční ozdobu (nebo řetěz apod.). Pokud někdo chce na stromek pověsit mrkev nebo banán či pomeranč, tak ať má připravenou šňůrku.
Zveme samozřejmě všechny rodiče a přátele.
Směrem tam půjdeme kolem zahrádek, přes silnici k Chomutovce a za druhým mostem nahoru na obvyklé místo u krmelce, kde odložíme případné krmivo pro zvěř. Poté zpět po cyklostezce až ke smrkům na počátku údolí – ozdobíme je přinesenými ozdobami. Poté spojíme ruce v Gilwellský kruh a popřejeme si krásné Vánoce. Pak zazpíváme skautskou hymnu. Dalším bodem bude příjezd Junžíška a rozdávání dárků - tedy pokud mu nějaké dárky připravíte (viz aktualita ze 6.12.).
Strom bude opět označen naším přáním k Vánocům a výzvou pro lidi, aby se přidali – předcházet bude také článek v médiích.

 

... a po akci

Kail s Výrem statečně táhnou sáně s Junžíškem Marťanem, asistuje jim Árčí...Štědroranní v roce 2010...

Je to asi nejdelší tradice chomutovských skautů – v roce 2010 jsme na ní byli pojedenadvacáté. Sraz byl jako obvykle v devět hodin u Povodní Ohře v Bezručově ulici a dorazilo nás celkem 49 – skautů a skautek všech věkových kategorií a také několik rodičů našich dětí. Vydali jsme vzhůru kolem zahrádek hlubokým sněhem, potom sešli dolů k Chomutovce a za druhým můstkem cyklostezky začal „horský“ výstup svahem cestou necestou až k našemu oblíbenému krmelci. Ze všech účastníků stoupala po prudkém výstupu pára, takže chvilku odpočinout a pak nadělit zvířátkům obvyklé pochutiny – mrkev, staré pečivo, pár brambor – zkrátka co každý přinesl.
Po nějaké chvíli a vydatném koulování účastníků se vydáváme zpět k Chomutovu. Sice po cestě, ale i tak se brodíme skoro po kolena sněhem. Lepší to je až na cyklostezce. U skupiny smrčků na jejím začátku se pouštíme do zdobení stromků – klasickými ozdobami i přírodním materiálem. Také zavěšujeme 2 krmítka pro ptáky. Stromky jsou záhy ozdobeny a přecházíme k akci „Junžíšek“ – to je jakási naše skautská obdoba Ježíška. Všichni přítomní vytvářejí půlkruh kolem stromků a mohutným voláním ho přivolávají. Po chvilce se ve směru od města objevují sáně, tažené dvěma „soby“ a velkým psem. Na nich se veze Junžíšek i s velkou bednou, v níž má ukryty dárky. Po dojezdu slézá ze saní, kritickým zrakem kontroluje výzdobu stromku a pak již přichází nadělování předem připravených dárků. Někdo jich dostal několik, někdo žádný, a aby to nebylo nikomu líto, tak naděluje každému z přítomných aspoň banánek v čokoládě jako pozornost skautského střediska.
Po nadílce spojujeme své ruce podle prastaré skautské tradice v Gilwellský kruh. Vůdce střediska přeje všem krásné Vánoce, posílá kruhem poselství míru, štěstí a lásky a na závěr všichni zpívají skautskou hymnu. Pak se již rozcházíme domů zdobit své vlastní stromky…
Stromy v Bezručově údolí zůstanou ozdobené do 8. ledna, kdy je přijdeme zase společně uklidit.