Úklid Bezručáku

Před akcí...

Jako vždy tu bude strašná hora nepořádku...Každoroční brigáda v Bezručáku s opékaním buřtů

Stejně jako v předchozích letech, budou i v roce 2015 na jaře provádět chomutovští skauti úklid Bezručova údolí - bude to již posedmnácté. Brigáda bude probíhat na celém úseku od Povodí Ohře až na I. mlýn a skauti na ní zvou občany Chomutova, aby i oni pomohli svému městu. Na konci brigády si budou její účastníci moci opéct buřt jako odměnu za práci.
Sraz účastníků je v 9.00 před Povodím Ohře. Jedna skupina sběračů bude odvezena na I. mlýn, odkud bude postupovat směrem k Chomutovu, zbytek brigádníků půjde proti proudu Chomutovky od kurtů k rybníku Hřebíkárna, dále pak podél silnice k místu, kde odbočuje cesta pro pěší a následně kolem této cesty i silnice zhruba po úroveň druhého můstku přes Chomutovku – vysbírávat se bude úsek mezi řekou a lesem. U odpočinkového přístřešku se setkáme se skupinou sběračů, kteří šli od I. mlýna. Zde bude hořet připravený oheň, každý brigádník dostane pamětní lístek a buřt, děti navíc ještě lízátko. Předpokládaný konec je kolem 12.00 opět u Povodí Ohře.
Zveme tímto chomutovskou veřejnost – děti i rodiče, aby strávili jedno sobotní dopoledne v probouzející se jarní přírodě, kterou tím zároveň pomohou vyčistit od plastových lahví, pneumatik, akumulátorů a podobných artefaktů, kterých v rekreační zóně Bezručova údolí bývá po každé zimě víc než dost.
Budete potřebovat chuť k práci, dobré boty a náladu, oblečení do přírody a pracovní rukavice. Pytle na odpadky zajistí organizátoři.

Úklid je letos zaregistrován i v celostátním projektu "Ukliďme Česko", viz odkaz zde.

 

... a po akci

Červená šestka vyráží v čele zástupu brigádníků od Povodí OhřePřes sto dobrovolníků vyrazilo v sobotu dopoledne do Bezručova údolí s pytli na odpadky.

„Kdo ještě potřebuje rukavice, pytel nebo nemá poukázku na buřt, přijďte sem ke mně," hlásí do megafonu Martin Šultys alias Mravenec.
Je devět hodin dopoledne a před správní budovu Povodí Ohře se sešly desítky lidí (celkem je jich napočítáno 109). Většinou jsou to junáci, kteří akci organizují – skauti, světlušky i vlčata. Ale přišlo i několik rodin s dětmi. I hodně malými dětmi. Výchova, jak má být!
Průvod se pak vydává na pochod údolím. Chumel lidí se postupně rozděluje. Někteří jdou po pravé části údolí, kde není cesta. Louky jsou ale hodně podmáčené, takže většina rodin se drží právě u cyklostezky. Někteří jdou pěšinou v lese. A jedna parta dokonce jela autem směrem k I. mlýnu, aby uklidila horní část údolí. Nepořádek cestou sbírají poctivě všichni. Děti, tátové i maminky. V pytlích končí většinou drobné odpadky. Nedopalky, kusy papírů, víčka od plastových lahví, sem tam skleněné střepy.
Rozhodně je toho méně než loni. Nebo se to jen zdá? „Nezdá," ubezpečuje šéf místních junáků Zbyněk Nejezchleba alias Boiler. „Letos jsme nešli kolem garáží, protože místní si tam udělali brigádu a už nebylo tolik co uklízet. Ale i tak bylo údolí čistější." Zatímco rodiče se snaží dětem mezi sbíráním vajglů vysvětlovat, proč si příroda takovou pomoc zaslouží, caparti se povětšinou ptají po cíli (včetně pětiletého syna autora článku). Tam je totiž čekají oheň, buřty a lízátka. Lákavá tečka.
Úklid Bezručova údolí, kterého se účastní i veřejnost, pořádají chomutovští skauti nepřetržitě od roku 1999. Letos byla akce zároveň součástí projektu Ukliďme Česko.

Poznámka pod čarou: Třeba příště? Škoda, že se (podobně jako loni) na akci neukázal nějaký politik z vedení města. Oficiální podpora „městem" a pomoc technických služeb jsou fajn, ale byť i jen jedny ruce navíc by mi byly sympatičtější. Chápu, ti noví mají dost práce. Ale třeba očista města začíná u těch vajglů podél cyklostezky, ne u personálních čistech v městských organizacích…

Text i foto Josef Dušek alias Klíďa, šéfredaktor Chomutovského deníku