4. ročník "Krušnohorských šlápot"

Před akcí...

Televizní vysílač na Jedláku - ilustrační fotoLetošní ročník nás zavede severovýchodně od Chomutova a do hor bude pochodníky vyvážet kyvadlový autobus...

Start bude u bývalé chomutovské 9. základní školy v Havlíčkově ulici 3675 (zastávka linek MHD č.1, 2 a 6 „Kostnická škola“, blízko je i zastávka trojky „Pošta 3“).
Na startu vyplníte přihlášku (jednotlivce nebo hromadnou), dostanete startovní lístek a popis vybrané trasy. Pak vyčkáte odjezdu kyvadlového autobusu, který Vás odveze do hor až na začátek příslušné trasy.

Plánované odjezdy autobusu jsou v 8:30 a v 9:45, poté bude start uzavřen. V případě, že by zájem přihlášených přesáhl kapacitní možnosti těchto jízd, bude následně vypraven ještě jeden spoj.

Cíl bude letos poprvé jinde než v Chomutově – u jirkovského nádraží. Toto místo bylo zvoleno proto, aby účastníci zbytečně nepochodovali městskou aglomerací (je odtud spojení vlakem prakticky kamkoliv nebo kousek v Nových Ervěnicích je stanice MHD - trolejbusy a autobus č. 1). Ze stejného důvodu budou pochodníci opět z místa startu odváženi kyvadlovýcm autobusem přímo do hor.
Pro účastníky doporučujeme mapu KČT č. 5 – Krušné hory – Chomutovsko a Mostecko. Věk účastníků není omezen, psi jsou samozřejmě vítáni.
Občerstvení na trase: doporučujeme vzít jídlo a pití s sebou. Restaurace jsou v Lesné, ve Vysoké Peci a v Jirkově. Na kontrolách bude také možnost zakoupení kávy, limonády drobného občerstvení a chleba se sádlem (i cibulí).V cíli bude připraven teplý čaj a pravá skautská bramboračka.
Pro každého je zase připraven pamětní diplom. Dále bude odměněn nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastník. Diplomy budou připraveny v případě zájmu i pro psy.
Letošní ročník nás provede Krušnohořím na východ od Chomutova a zabrousíme i do mosteckého okresu – uvidíte Lesnou, Jedlovou horu, případně i Jezeří a projdete se na podél rezervace Jezerka - musíte ovšem počítat místy se značným převýšením. Ještě před příchodem do Jirkova půjdete přes zámek Červený Hrádek, kde bude nejen poslední kontrola, ale pro účastníky pochodu ještě zdarma prohlídka mechanického betlému.
Jízdné kyvadlovým autobusem je zahrnuto ve startovném, od cíle ale musí dojet každý individuálně veřejnou dopravou.
Každá přihláška na pochod půjde do slosování o ceny – ty byly věnovány sponzory pochodu a hlavní cenou je tradičně spacák.

 

... a po akci

Pochodníci právě prošli kontrolou pod Pyšnou...IV. ročník Krušnohorských šlápot byl téměř masový

V sobotu 24.9. odstartovali skauti z chomutovského střediska „Český lev“ čtvrtý ročník pochodu Krušnohorské šlápoty. Jeho podtitulek je „Z Chomutova do Chomutova Krušnými horami“ a cílem snažení jeho organizátorů je každý rok vymyslet nové trasy a umožnit tak účastníkům poznat bližší i vzdálené okolí města „ze všech stran“. Aby se pochodníci co nejdříve dostali do lůna přírody a nemuseli po startu zbytečně procházet městskou aglomerací, byli po vyřízení startovních formalit odváženi kyvadlovým autobusem ven přímo do Krušných hor.
Jestliže se v minulých ročnících účastnilo nejvíce 70 pochodníků (2008 – 35, 2009 – 70, vloni 64), tak letos se sešlo 139 zájemců o šlápoty! Toto nezvykle velké množství trochu zkomplikovalo dopravu – tolik lidí se prostě do autobusu nevešlo - takže se bohužel některé skupiny musely rozdělit a počkat na příští jízdu. Za to se účastníkům omlouváme, ale opravdu se nedal předpokládat tak velký zájem.
Nejvíce lidí šlo trasu o délce 12 km – bylo jich 101, na dvacítku vyrazilo 32 pochodníků a nejdelší túru 25 km absolvovalo jen 6 odvážlivců. Pejsků přišlo celkem 13, nejstaršímu účastníkovi bylo úctyhodných 79 let, nejmladší dívence pouhý rok. Nejvzdálenější turisté dorazili až z Holic v Čechách.
Na poslední chvíli bylo také nutné pro nesouhlasné stanovisko Lesů Jezeří k.s. změnit průběh tras, takže na slíbenou Jedlovou horu se všichni mohli podívat jen zdálky. Ale i tak se šlo krásnou krajinou a počasí bylo nádherné – odpoledne kolem 25 stupňů.
Nejkratší dvanáctka začínala u hotelu na Lesné a vedla přes Pyšnou, Drmaly a Červený Hrádek. Nejdelší pětadvacítka měla začátek kousek pod Horou Svaté Kateřiny a vedla do Nové Vsi v Horách, kde byl i start dvacítky. Odtud šly obě trasy souběžně přes Horní Jiřetín, Jezeří, Vysokou Pec také na Červený Hrádek, kde mohli pochodníci na zámku navštívit zdarma expozici mechanického betlému. Z Hrádku už šly všechny tři trasy společně ke starému nádraží v Jirkově - letošnímu cíli. Tam každý dostal diplom a polévku bramboračku, potom si pochodníci mohli prohlédnout výstavku historických vojenských zbraní nebo zastřílet ze vzduchovky – obojí připravili členové Muzea československého opevnění z let 1936-38 na Kočičáku. V průběhu pochodu na kontrolách si každý mohl dát naší tradiční zapomenutou pochoutku – chleba se sádlem a cibulí. Všechny startovní lístky jsme v průběhu pochodu slosovali, hlavní cenou byl spací pytel.
Poděkování patří Severočeským dolům a.s. za finanční podporu, a protože pochod byl součástí projektu „Skauti občanům Chomutova“, podporovaného městem, patří dík i statutárnímu městu Chomutov.