Silvestrovský výšlap na Kočičák

Před akcí...

Pohled na silvestrovské ležení v překrásném zimním odpoledniJiž po šesté se sejdeme oslavit starý rok na Kočičáku!

Ani tato akce nebude nijak organizovaná. Účast je naprosto dobrovolná a pokud chcete přijít, musíte s rodiči - důvodem je opět účast všech vedoucích na organizaci výšlapu.
Ale pokud přijdete, budete se moci občerstvit ve vojenském hangáru třeba čajem nebo jiným horkým posilujícím nápojem, opéct si buřt na ohni, připít si se známými v přírodě nebo se jen tak kochat zimní přírodou. Buřty si můžete přinést vlastní, ale bude je možné zakoupit i na místě, k mání budou letos i utopence nebo chleba se sádlem a cibulí. Každý účastník ještě dostane pamětní lístek a pamětní razítko.
Samozřejmě bude otevřené a osvětlené i muzeum v bunkru, přístupné budou i okolní pevnůstky. Kdo bude mít zájem, může projít celou naučnou stezku kolem opevnění.
K Řopíku je ale nutné dojít mezi 11:30 a 14:00 hodinou – jen v tomto časovém rozmezí se tam budou dít věci výše popsané. Dojít můžete pěšky nebo na lyžích nebo sněžnicích (bude-li sníh), auta nechte určitě doma.

Doporučené trasy přístupu:
Od Povodí Ohře po žluté značce přes Sv. Annu k silnici na Blatno, odtud k Řopíku po červené.
Z Březenecké od převaděče po červené značce kolem Partyzánu k Řopíku
Z Jirkova po zelené značce směr Březenecká a dále stejně jako v předchozím případě.

Přijďte se za námi podívat – uděláte alespoň něco zdravého pro své tělo před silvestrovským hodokvasem – a pokud se vydaří i počasí, budete určitě nadšeni ze zimní přírody i dalekého rozhledu…

 

... a po akci

Záběr ze stanu: Zkoumák, Kail a Síma jako mediální hvězdy. Převzatá fotka z Chomutovského deníku, autor M.RadaV pořadí již šestý ročník naší silvestrovské akce proběhl nad očekávání dobře. Po Vánocích začalo mrznout a napadlo i přibližně 10 cm sněhu. Přátelé bunkráci už den předem odházeli sníh na místě konání a očistilo místo, kde bude stát stan.

Na Silvestra ráno se u klubovny scházejí organizátoři, do Transportéru i Pikapu jsou naloženy potřebné věci a v devět hodin začíná stavba přímo na místě – vedle Řopíku. Díky zkušenému a sehranému kolektivu je brzo vztyčen hangár, sestavená kamínka také po chvíli začínají praskat a ohřívat vnitřní prostor stanu. Zatímco ve stanu probíhá příprava, vaří se čaj a víno, vedle se objevuje novinka – skauti postavili nový bílý hangárek, který bude sloužit pro příchozí k posezení. Bunkráci zase připravili sbírku na ušití repliky praporu 46. pěšího pluku, který byl historicky umístěn právě v Chomutově.
Vše šlape jak má, objevuje se dokonce pan Rada z Chomutovského deníku s úkolem udělat z akce fotoreportáž.
Letos jsme trošku posunuli čas zahájení akce – bylo to od 11:30 do 14:00, ale už před jedenáctou se objevovali první zájemci. Protože vše bylo připraveno, mohlo se záhy začít. Na ohništi plápolá oheň pro ty, kteří touží po opečeném vuřtu, v hangáru první návštěvníci popíjejí čaj a červený svařák. K dispozici byly i utopence a oblíbená pochutina – chleba se sádlem a cibulí.
A lidé stále proudí nahoru na Kočičák – celkově jsme napočítali 249 návštěvníků. Možná jich bylo i víc, asi se to nedalo úplně uhlídat. Nicméně i tak to je rekord – v roce 2011 to bylo přibližně 200, v ostatních letech výrazně méně. Svou roli určitě hrálo i krásné slunečné počasí, čerstvě napadlá nepříliš hluboká sněhová pokrývka – ale my si (snad právem) myslíme, že hlavním motivem bylo to, že Silvestrovský výšlap se dostal do povědomí občanů Chomutova a že se jim na Kočičáku u nás líbí!
A skutečně se bylo co otáčet. Už v půl jedné byl vyslán rychlý posel dokoupit víno a vuřty, ale i tak jsme si před půl druhou připadali jako u snědeného krámu. Nezbylo vůbec nic mimo suchého chleba, hořčice, pár plátků citronů, pár deka krájené cibule a na dně hrnce trošku čaje, kterého jsme uvařili 40 litrů! Ale jsme rádi, že lidé přišli a příští rok se předzásobíme více.
Dík patří i Chomutovskému deníku, který uveřejnil 2.1.2015 krásnou fotogalerii, samozřejmě všem dospělým, kteří se na organizování akce podíleli (skautům i bunkrákům), ale hlavně těm, kteří nahoru na Kočičák vyšlápli a téhle víceméně recesistické akci dali přednost před ležením na gauči a pojídáním chlebíčků!
A proto dáváme výzvu – přijďte zase na Silvestra 2015 na Kočičák, vezměte své známé, ať společně překonáme letošní rekord v návštěvnosti.