Betlémský autobus

Před akcí...

Děvčata z chomutovského 1. oddílu rozdávají světýlko v betlémském autobusu v roce 2010.V Chomutově a Jirkově bude zase jezdit betlémský autobus...

Betlémské světlo je novodobá vánoční tradice a v naší republice je plně pod patronací skautů a letos k nám přijede potřiadvacáté.
Mít doma Betlémský plamínek a nenechat ho zhasnout po dlouhé cestě, znamená stát se součástí nekonečného řetězu domovů propojených symbolem naděje a poselství vánočních svátků.
Občanům Chomutova a Jirkova přivezou Betlémské světlo zdejší skauti historickým autobusem Škoda 706 RTO v pátek 23.12.2011. Autobus přijede na jirkovské nádraží (Chomutovská ulice) v 15:00 a bude zde stát do 15:40. Poté přejede na místo konání trhů u hasičárny, kde bude k zastižení od 15:45 do 16:05. Další zastávka bude před ZŠ Duhová cesta (bývalá 9. ZŠ) v Havlíčkově ulici – zde od 16:20 do 16:50. Posledním stanovištěm bude chomutovské náměstí 1. máje – v době od 17:00 do 18:00. Místa zastavení autobusu budou označena zastávkovou tabulí. Upozorňujeme, že autobus je určen jen pro organizátory a nebude vozit žádné zájemce o svezení.
A kam si tedy můžete v tento den pro své světýlko přijít? Předně na zastávky Betlémského autobusu, které byly popsány výše. Ve vozidle Vám zdarma zapálíme Vaše světlo. Dále to bude v Chomutově na náměstí 1. máje, před základní školou Duhová cesta v Havlíčkově ulici a v Jirkově před nádražím v ulici Chomutovské. Na všech těchto místech bude stát skautský podsadový stan, ve kterém si rovněž můžete světýlko zapálit (samozřejmě také zdarma), a to v době od 15 do 18 hodin. Doporučujeme přinést si vlastní svíčku nebo lucernu, těm kdo jí mít nebudou, můžeme nabídnout čajovou svíčku a kelímek na její ukrytí. Staňte se i Vy poslem pokoje a přineste si toto světlo domů, případně jej předejte jako dar lidem ve svém okolí a zapojte je tak do velké rodiny lidí dobré vůle.

Tahle akce není nijak organizovaná ani povinná, pro světýlko si musíte přijít s rodiči sami na některé z míst už popsaných. Všichni vedoucí totiž spolupracují na organizaci akce. Výjimkou bude několik vybraných (za dobré chování a výsledky), kteří pojedou autobusem - výběr provedeme na schůzkách.

 

... a po akci

Betlémský autobus na náměstí 1. máje v Chomutově v roce 2012.Den před štědrým dnem přijel betlémský autobus.

23. 12. 2011 se podruhé konala akce s názvem betlémský autobus. Každý rok skauti po celé Evropě rozvážejí betlémské světlo, malý plamínek symbolizující, vánoční pohodu a klid. V Chomutově jsme chtěli tuto akci trochu ozvláštnit, využili jsme proto k rozvážení historický autobus Škoda 706 RTO.
Letos jsme chvilku přemýšleli, jestli akci nezrušit, kvůli na pátek vyhlášenému státnímu smutku. Nakonec jsme ale dospěli k názoru, že není na místě rušit rozdávání světýlka, které mimo jiné symbolizuje pravdu, lásku a lidskou sounáležitost, tedy hodnoty které bývalý prezident a skaut Václav Havel ctil a podporoval. Jeho památku jsme tedy uctili vystavením fotografie s růží a zapálenými svíčkami.
Celá akce začala v 13:30, kdy se jedna skupina organizátorů vydala do Mostu, převzít a vyzdobit autobus. Mezitím další tři skupinky staví podsadové stany v Jirkově před nádražím ČD, v Chomutově v Havlíčkově ulici a na náměstí 1. máje, kam si lze od 15:00 do 18:00 pro světýlko přijít. V 15:00 přijíždí nablýskaný autobus do Jirkova před klubovnu místních skautů na nádraží ČD, kde hodinu nabízí možnost zapálení Betlémského světla. Poté se přesunuje do Chomutova před školu v Havlíčkově ulici, kde mají své zázemí skauti z Chomutova. O půl hodiny později autobus odjíždí na náměstí 1. máje kde stojí do 18:00.
Rozdávání světélka letos komplikoval vítr, který se ze začátku snažil zhasit svíčky některých návštěvníků, ale zhruba kolem půl páté naštěstí zavládlo bezvětří.
Letos byl o akci malinko menší zájem než loni, ale přesto ji můžeme označit za úspěšnou.

Poděkování patří organizátorům ze skautských středisek Český lev“ v Chomutově, „Hraničář“ v Jirkově, dále statutárnímu městu Chomutov a také Severočeským dolům a.s. za finanční podporu akce.